ד"ר גרוסמן גלית - לוגו
 
 
הרא"ה 192, רמת גן
 
 
 
 
 
 
 
072-3212768
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בדיקה תקופתית

 
קיימת חשיבות רבה לגילוי מוקדם של מוקדי עששת בפה ולכן מומלץ להגיע לבדיקות תקופתיות באופן סדיר, ולא לחכות ששן תכאב כדי להביא את הילד למרפאה.

הבדיקה התקופתית כוללת בדיקה קלינית של חלל הפה והשיניים וביצוע צילומי רנטגן על פי הצורך. הצילומים חשובים לגילוי מוקדי עששת במשטחי השן שאינם גלויים לעין, ובעזרתם ניתן לאבחן מוקדים הנמצאים בשלב התחלתי ולטפל בהם. הגילוי המוקדם יכול למנוע מבעיות קטנות להפוך לבעיות גדולות. האבחנה והטיפול בשלבים מוקדמים הופכים את הטיפול לקל יותר עבור הילד, ולרוב גם לזול יותר. בנוסף, מושם דגש רב על מניעת מחלת העששת באמצעות הדרכה לשמירת בריאות השיניים וחלל הפה, הדרכה לתזונה נכונה, טיפולי פלואוריד ואטימת חריצים.
 

חשיבות השיניים הנשירות (שיני החלב)

 
בריאות השיניים הנשירות חשובה ביותר מכמה סיבות:
  • תפקוד תקין של מערכת הלעיסה והאכילה
  • שמירת מקום לשיניים הקבועות וניווטן למקום המתאים בעת הבקיעה
  • הגייה נכונה ודיבור תקין
  • אסתטיקה של הפה - חיוך והופעה נאים
 
השיניים הקבועות מתפתחות מתחת לשיניים הנשירות ומכאן שבריאות השיניים הנשירות משפיעה על בריאות השיניים הקבועות.
 

שמירה על שיני הילדים

 
יש להתחיל בצחצוח יומיומי מיד עם בקיעת השן הראשונה. רצוי להשתמש במברשת שיניים קטנה או בפיסת בד/ גזה לחה. על המברשת יש למרוח כמות קטנה (כגרגר אפונה) של משחת שיניים לילדים המכילה פלואוריד. כדי לוודא שהילד מצחצח כראוי וביעילות יש לפקח על הצחצוח ואף לעזור לו אם טרם מלאו לו 7 או 8 שנים. יש לצחצח לפחות פעמיים ביום: בבוקר - אחרי ארוחת הבוקר, ובערב - לפני השינה. רצוי להבריש גם את הלשון.

מטרות הצחצוח הם להסיר שאריות מזון ורובד חיידקי ממשטחי השיניים, ולהעשיר את חלל הפה בפלואוריד. בפגישות במרפאה מושם דגש על ההיגיינה של חלל הפה והשיניים, ניתנות הוראות צחצוח ושימוש בתכשירי פלואוריד לכל ילד באופן אישי.

 
בדיקה תקופתית